LAWTHIS BLOG'as

Naudingi teisiniai patarimai

Ką daryti tais atvejais, kai nesi kviečiamas į teismą, tačiau gauni teismo sprendimą?


2019-01-23


Kai nesi kviečiamas į teismą

Dažniausiai tai gali būti trimis atvejais, kuriuos išsamiai ir aptarsiu šiame straipsnyje.

Pirmasis atvejis – teismo įsakymas. Tai yra procesinis teismo sprendimas, kuris leidžia išvengti ilgo proceso ir reikiamą rezultatą pasiekti itin greitai.

Pareiškimą dėl teismo įsakymo galima teikti tik dėl piniginių reikalavimų – skolos, alimentų ar darbo užmokesčio priteisimo. Pateikus pareiškimą, nereikia pridėti jokių įrodymų. Trumpai aprašoma situacija ir paprašoma priteisti skolą (ar kitus mokėjimus) bei patirtas išlaidas.

Priėmus teismo įsakymą, jis siunčiamas skolininkui. Būtent tuomet skolininkas pamano, kad neįvykus jokiems teisminiams procesams, jis gavo galutinį teismo sprendimą ir iš jo priteisiamos nurodytos sumos. Tačiau tai nevisai tikslu.

Skolininkas gali per 20 dienų nuo teismo įsakymo gavimo dienos teikti prieštaravimus ir teismo įsakymas bus panaikintas. Prieštaravimai taip pat teikiami be jokių įrodymų. Užtenka nurodyti, kad skolininkas nesutinka su priimtu teismo įsakymu ir teismas jį panaikina.

Antrasis atvejis – kai ieškinys teikiamas ir prašoma bylą nagrinėti dokumentinio proceso tvarka. Kaip ir nagrinėjant pareiškimą dėl teismo įsakymo, šiuo atveju taip pat nagrinėjami piniginiai reikalavimai (skola, žala, išlaikymas, kt.).

Tačiau teikiant ieškinį dokumentinio proceso tvarka, reikia pridėti visus turimus įrodymus, kurie įrodo ieškinio reikalavimą. Pateikus tokį ieškinį teismas per 14 dienų turi jį išnagrinėti ir priimti preliminarų sprendimą. Iki pat preliminaraus sprendimo priėmimo apie pareikštą ieškinį atsakovas (skolininkas) nėra informuojamas.

Gavus preliminarų sprendimą taip pat nevertėtų išsigąsti, nes tai dar nėra galutinis teismo sprendimas ir jį galima ginčyti.

Atsakovui gavus preliminarų sprendimą, jis turi per 20 dienų pareikšti motyvuotus prieštaravimus, pridėdamas motyvus pagrindžiančius įrodymus.

Trečiasis ir paskutinis atvejis, kuomet galite gauti teismo sprendimą, apie teismo procesą net nebuvę informuoti, kai byla nagrinėjama ir priimamas sprendimas už akių.

Sprendimas už akių priimamas tuomet, kai asmuo išvyksta į užsienį ar yra pakeitęs gyvenamąją vietą, tačiau nepakeitęs deklaruotos gyvenamosios vietos ir nurodęs senajį adresą.

Jeigu atsakovas dirba, jam dokumentai siunčiami jo darbovietės adresu ir laikomi įteiktais, jeigu juos priima bet kuris darbdavio darbuotojas (kolega). Jeigu nustatomas kitas gyvenamosios vietos adresas, dokumentus mėginama siųsti kitu adresu.

Jeigu galiausiai dokumentų atsakovui įteikti vis tiek nepavyksta, ar jis yra deklaravęs savo išvykimą į užsienį, dažniausiai teismas priima sprendimą už akių, įvertinęs ieškovo pateiktus įrodymus.

Visa tai reiškia, kad atsakovas gali nežinoti apie teismo sprendimą ilgą laiko tarpą, kol, pavyzdžiui, iš jo nepradedamas išieškojimas.

Vis dėlto, atsakovui sužinojus apie tokį sprendimą, jis gali teikti pareiškimą teismui dėl sprendimo už akių peržiūrėjimo, kadangi apskųsti tokio sprendimo atsakovas negali.

Šiuo atveju kyla tam tikra rizika, kad priėmus sprendimą apie jį taip ir nesužinosite, kol jau bus per vėlu. Tam kelią galima užkirsti valstybei teikiant tikslius duomenis apie save bei tikrinant teismai.lt tinklalapį, kuriame skelbiami pranešimai atsakovams, kurių surasti teismui nepavyksta. Žinoma, paprastam žmogui visa tai yra painu, tačiau šiuo metu tai yra vienintelė išeitis.

Osvaldas Rasciukevicius